Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

(Learning disabilities)اختلالات یادگیری

ناتوانی در یادگیری، واژه ای عمومی است که انواع خاصی از مشکلات یادگیری را توصیف می کند. ناتوانی در یادگیری می تواند سبب شود یک نفر در یادگیری و مهارت‌های مشخص دیگری با مشکل مواجه شود. مهارت‌هایی که غالبا تحت تاثیر این ناتوانی قرار می گیرند، عبارتند از: خواندن، نوشتن، شنیدن، صحبت‌کردن، استدلال و درک ریاضیات.
پژوهشگران معتقدند ناتوانی در یادگیری، بعلت اختلاف در نحوه عملکرد مغز و نحوه پردازش اطلاعات در مغز است. کودکان مبتلا به ناتوانی در یادگیری «کندذهن» یا «تنبل» نیستند. در حقیقت، آنها معمولا هوشی در حد متوسط و یا حتی بالاتر از متوسط دارند. تنها مغز آنها، اطلاعات را به نحو دیگری پردازش می کند. ، از نظر عاطفی و سازگاری مشکلی ندارند،از نظر بینایی و شنوایی و مغزی سالم هستند ولی بین میزان پیشرفت تحصیلی و توانایی ذهنیشان تفاوت زیادی وجود دارد
اگر کودکان مرحله رشد و تشکیل نظام عصبی که بر اثر تعامل بین فرد و جهان خارج را به خوبی طی نکنند در یادگیری دچار مشکل خواهند شد 
   
نشانه های ناتوانی در یادگیری چیست؟
نشانه های واحدی که مشخص کند یک نفر به ناتوانی در یادگیری مبتلاست وجود ندارد. برای شناسایی این ناتوانی ها کارشناسان به بررسی اختلاف میان میزان کارایی کودک در مدرسه و کارایی که کودک می تواند با توجه به هوش و یا توانایی‌هایش در مدرسه داشته باشد، می پردازند. افزون بر این عموماً سرنخ ها و شواهدی وجود دارد که می تواند نشانگر
  ناتوانی کودک در یادگیری باشد. بیشتر این شواهد به تکالیف مدارس ابتدایی وابسته است، چون ناتوانی در یادگیری بیشتر در دبستان‌ها شناسایی می شود. ممکن است یک کودک تمامی این نشانه‌ها را نداشته باشد، حتی بیشتر آنها را بروز ندهد. اما اگر کودکی تعدادی از این نشانه‌ها را در خود دارد، آنگاه والدین و معلمان می بایست احتمال ابتلای کودک به ناتوانی در یادگیری را در نظر بگیرند.

بچه ها بانارساییهای یادگیری دامنه وسیعی از نشانه ها را دارند. بهترین سن پیشگیری از نارساییهای یادگیری سن 5 الی 6 سال می باشد . هرسال برتعداد این کودکان افزوده می شود که مشکلات بسیاری از لحاظ اجتماعی و یادگیری برای کودک ، خانواده ، مدرسه و درنتیجه اجتماع ایجاد می کنند .

            " پس چه بهتر که این نشانه ها را پیش از دبستان شناسایی درمان کنیم"
---------------------------------------------------------------------------------------------

جالب است بدانید افراد مشهوری که دارای اختلال یادگیری بودند :

آلبرت انیشتن ، توماس ادیسون ، لئوناردو داوینچی، بتهون، موزارت

یکی از تستهایی که در مهد از بچه ها گرفته شد آزمون برتری جانبی بود که آن از جمله آزمونهای تشخیص "اختلال در یادگیری" است که توصیه میکنم اگر فرزندی دارید حتما انجام بدید.

کودک  باید همواره راست دست،راست پا،راست چشم و راست گوش و یا همواره چپ دست،چپ پا،چپ چشم و چپ گوش باشد.یعنی یا راست- برتر یا چپ-برتر باشد.برای انجام این آزمون که به راحتی در خانه وحتی بدون اینکه کودک هم متوجه شود میتوان انجام داد به روش زیر است:

1-برای صحبت کردن با تلفن از کدام گوش استفاده میکند

2.برای نگاه کردن از سوراخ درون یک کاغذ و یا دوربین چشمی از کدام چشم استفاده میکند

3-از کدام دست برای غذا خوردن یا نوشتن استفاده میکند

4-از کدام پا برای لی لی استفاده میکند

معولا برتری یا کامل است یا 3 به 1 یعنی یکی از اعضا با سایر اعضاء هماهنگی ندارد که باید آن عضو ضعیف تقویت . و جایگزین عضو برتر سمت دیگر شود .مثلا اگر همه اعضاء کودک راست –برتر است به غیر از پای راست باید سعی شود از پای راست بیشتر کار گرفته شود که البته برای تقویت هر کدام از اعضاء بازیهایی وجود دارد که پیشنهاد میکنم به کتاب "درمان خواندن اختلالات خواندن دکتر مصطفی تبریزی" رجوع کنید. البته پیشنهاد من به همه مادران که کودک زیر 6 سال دارند اینه که کتابهای دکتر مصطفی تبریزی رو بخونند .من خودم تازه این کتابها رو خوندم و خیلی استفاده کردم گاهی چیزهای کوچک در کودکی به اتفاقات بزرگ در بزرگسالی منجر میشوند.یه مثال بزنم و برم.شاید جالب باشه بدونید اگه یه کودک 3 ساله نتونه اشیاء روهل بده یا2 الی 3 قدم لی لی بره یا یه کودک 5 ساله نتونه کمی طناب بازی کنه یا از میخ و چکش استفاده کنه ممکنه به اندازه کافی از رشد ذهنی برخوردار نباشه.!موفقیت در درس ریاضی مستلزم توانمندیهای مختلفیه که ممکن در ابتدای امر ظاهرا" بی ارتباط با ریاضی تصور میشه.!

--------------------------------------------------------------------------------

مطالب در این زمینه آنقدر مهمه که ترسیدم مطلبی رو سهوا" به اشتباه منتقل کنم .فقط احساس وظیفه کردم که به همه مادران بگم سهم ما از تربیت فرزندمون فقط مختص به خودمون نمیشه فردا کودک ما وارد جامعه میشه و اونجا هر سهل انگاری خواسته یا ناخواسته تر و خشک رو با هم میسوزونه. پس با هم باشیم و آگاهیهاهمون رو تقسیم کنیم تا بستر مناسبی برای آینده کودکانمان فراهم کنیم.

منتظر خواندن تجربیات شما هستم...........

(اطلاعات بیشتری خواستید میتونم منابعش رو تا جایی که اطلاع دارم براتون بگم) موضوع مطلب : آزمون برتری جانبی
سه‌شنبه ٢٠ بهمن ۱۳۸۸ :: ٢:٠۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مامان وحیده
     
درباره وبلاگ
مامان وحیده

من پارسا هستم.متولد 30 فروردین 84.به دایناسور خیلی علاقه دارم.هیچکس نمیدونه چرا به اونها علاقه مند شدم.خودم اسم این وبلاگ رو انتخاب کردم.مامانم برام مینویسه.از خاطرات من میگه.
پيوندها
نويسندگان
RSS Feed